Czy ktoś miał do czynienia z faktoringiem?

Tu możesz pisać na każdy temat.

Czy ktoś miał do czynienia z faktoringiem?

Postautor: Tomer » 25 paź 2015, o 14:03

Hej!

mam do Was pytanie - prowadzę biznes, raczej małego rozmiaru. Ja jestem dostawcą usług, ale rynek jest teraz taki, że każdy (wszyscy) chcą mieć faktury z odroczonym terminem płatności. Kiedyś było to 7 dni, potem 14, a teraz często jest i 30 czy 60 dni. Coraz trudniej utrzymać koniec z końcem, bo rachunki za faktu®e muszę opłacić, chociaż sama faktura opłacona nie jest :( zdarza się teraz czasem, że nie mam pieniędzy na rachunki czy opłacenie pracownika, chociaż na fakturach mam kasy aż nadto. Pytałem w banku o jakiś kredyt i powiedziałem o co chodzi, to poradzili mi faktoring. Poszukałem i wygląda to tak: https://www.mbank.pl/msp-korporacje/finansowanie-handlu/faktoring-z-regresem/ - czyli jak wyczytacie, ja im daję fakturę, a oni to opłacą i trochę wezmą dla siebie a potem ściągną z tamtego gościa kasę. Czyli za kilka procent mniej z mojego wynagrodzenia, dostanę kasę dużo szybciej niż normalnie.

Czy ktoś z tego korzystał może i jest w stanie powiedzieć, czy na tym suma sumarum się dobrze wychodzi? Ciekawi mnie to, co się stanie jeżeli jednak ktoś nie zapłaci? No i czy znacie jakieś oferty na rynku poza tym co na górze, gdzie może będą korzystniejsze? Sam się trochę rozglądałem, ale nic szczególnego nie znalazłem :/

dziękuję z góry!
Tomer

Re: Czy ktoś miał do czynienia z faktoringiem?

Postautor: moris » 28 paź 2015, o 20:01

Ja nie miałam, ale nie ryzykowałabym. Im więcej pośredników przy finansach, tym gorzej. A może powinieneś brać zaliczki? No i np. wystawiać faktury z 21-dniowym terminem płatności.
moris

Re: Czy ktoś miał do czynienia z faktoringiem?

Postautor: Mia » 13 sty 2016, o 12:33

Najlepiej być pięknym i młodym. Można filtrować klientów aż nikt nie zostanie i nie będzie komu sprzedawać. Zresztą to nie tylko zależy od klientów. Zależy też co sprzedajesz. Jak budujesz komuś dom to kasujesz inwestora na każdym etapie wykonanych prac, a nie jak gościu się do niego wprowadzi. Zaopatrując nawet supermarket w jakieś regały, czy kartony kasujesz go od razu. jednak gdy zależy ci by sprzedawał twoje wyroby godzisz się na termin płatności "po sprzedaży" co oznacza umownie 180 dni z możliwością zwrotu. Faktoring z regresem to oferta finansowa dla tych partnerów, którzy się znają. Oni są weryfikowani pod względem wiarygodności. Może to robić bank jak to wskazał Tomer, lub platformy zakupowe takie jak Marketplanet OnePlace http://www.marketplanet.pl/blog-i-zasoby/ . To nie jest zabawa w złego i dobrego policjanta jak to postrzegają niektórzy. To są interesy. Jedni produkują, drudzy kupują, a ktoś inny pomaga to zorganizować od strony finansów ponosząc największe ryzyko. Tak wygląda współczesny świat biznesu.
Mia

Wróć do Hydepark