Czym się możemy pochwalić?

Tu możesz pisać na każdy temat.

Czym się możemy pochwalić?

Postautor: tusia » 25 lis 2012, o 17:44

Czym my, mieszkańcy Gminy Jemielno możemy się pochwalić?
tusia

Re: Czym się możemy pochwalić?

Postautor: jemiołka » 22 sty 2013, o 13:04

Oczywiście!!!Pięknem przyrody,trochę zaniedbanej..ale zawsze coś.Zabytkami-do których nie ma wskazówek turystycznych...I myślę jeszcze czym możemy...i myślę...Cierpliwością możemy!!!!Że jeszcze nikt z nas na taczce wójta nie wywiózł!!!Tym możemy z pewnością.
jemiołka

Postautor: murmurando » 22 lut 2013, o 17:20

a jakimi zabytkami? gdzie one?
murmurando

Postautor: jemiolka » 1 mar 2013, o 18:23

:shock: a z gminy Jemielno jesteś? Z gminy...nie chodzi mi o Jemielno konkretnie. Ale skoro pytasz znaczy, że moja uwaga była słuszna co do braku oznakowania ;)
jemiolka

Postautor: murmurando » 9 mar 2013, o 19:50

tak, jestem z gminy :)
murmurando

Postautor: mieszkanka » 28 paź 2014, o 15:27

Możemy się pochwalić wieloma rzeczami, wystarczy się wgłębić w historię, kulturę, trochę poczytać....

Trochę historii
Jemielno wzięło swoją nazwę od jemioły.
pierwszy potwierdzony przekaz o wsi Jemielno pochodzi z 1308 r. – osada Gemelno.
1505 r.- powstanie późno gotyckiej świątyni pod wezwaniem św. Katarzyny w Jemielnie,
1651r. - wieś posiada pieczęć sądową przedstawiającą wazon z trzema różami,
1659r. – płonie cała wieś.
1755r. - powstaje uzdrowisko „ Karlsbrunn” z pijalnią wód i domkami letniskowymi,
1783-1785- Jemielno nawiedzają powodzie.
1791r. Powstaje winiarnia na Winnej Górze, która także butelkuje wino.
1914- Powstaje linia kolejowa Leszno-Ścinawa przez Jemielno.
1 lutego 1946r- gmina Jemielno ulega likwidacji, zostaje włączona do gminy Psary,
1 stycznia 1999r. - Jemielno należy do gminy Jemielno, powiatu górowskiego w województwie dolnośląskim.

powierzchnia gminy wynosi 123,8 km2 a liczba mieszkańców to około 3145 osób.
Wioskę Jemielno zamieszkują 354 osoby.
W wiosce znajduje się:
Urząd Gminy,
Zespół Szkół,
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,
Gminna Biblioteka Publiczna,
Gminny Ośrodek Upowszechniania Kultury z Lokalną Bazą Turystyczną,
Ośrodek Zdrowia,
Bank Spółdzielczy,
Punkt pocztowy
Kościół pw. Chrystusa Króla
cmentarz,
Komenda Policji.

Zabytki gminy Jemielno
Kościół pw. Chrystusa Króla w Jemielnie
Kościół filialny pw. Matki Bożej Różańcowej w Psarach
Pałac w Psarach

Instytucje

1.)Kulturalno- oświatowe:

a)Gminny Ośrodek Upowszechniania Kultury
organizuje wiele uroczystości oraz spotkań (Sylwester, wystawy malarskie, fotograficzne, plastyczne, aerobik, wycieczki, spotkania doskonalące umiejętności artystyczne- bombki, jajka wielkanocne techniką decoupage, koszyki z papieru i inne),
a także imprezy plenerowe (dożynki gminne, święto jemioły i pieroga, turnieje w piłkę siatkową, dyskoteki dla młodzieży).
GOUK posiada także Lokalną Bazę Turystyczną „Pod Lipami”, która oprócz noclegu oferuje wypożyczalnie rowerów, wynajem sali bankietowo-konferencyjnej, ogródek grilowy, miejsce na ognisko, amfiteatr służący jako sala lekcyjna na świeżym powietrzu.

b)Klub Seniora „Złota Jesień”
Prowadzący działania, służące zagospodarowaniu wolnego
czasu rencistów i emerytów poprzez: -organizowanie wycieczek krajobrazowych -organizowanie kół zainteresowań (chór, kółko malarskie) -organizowanie z różnych okazji spotkań, uroczystości, np: Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej.
Ponadto prowadzenie działań na rzecz osób niepełnosprawnych

c)Stowarzyszenie Osób niepełnosprawnych „Aktywni"
Prowadzi działania mające na celu:
Pomoc społeczną, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie ich szans,
Pomoc osobom niepełnosprawnym (biuro pisania podań, pism, porady prawne; stanowisko obsługi osób niepełnosprawnych)
Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu,
Wypoczynek dzieci i młodzieży (świetlica dla młodzieży ze szkół specjalnych; sekcja szachowa - dla dzieci i dorosłych)

d) Gminna Biblioteka Publiczna
Zawierająca czytelnię oraz bogato zaopatrzony
zbiór książek dla każdego czytelnika.

e) Kluby sportowe: ,,VICTORIA’’ Psary Działalność klubów polega na organizowaniu imprez sportowych, rekreacyjnych i na udziale w kwalifikowanych zawodach sportowych młodzieży i dorosłych w piłce nożnej i siatkowej

f) Koło Gospodyń Wiejskich
W skład, którego wchodzą Panie zaangażowane braniem udziału w czynach na rzecz wioski, a także wykorzystaniem czasu wolnego, np.: lepienie pierogów na święto jemioły i Pieroga, organizowanie pikników dla dzieci, konstruowanie stroików bożonarodzeniowych oraz wielkanocnych ozdób- udział w IV Kiermaszu Tradycji Wielkanocnych

g) Zespół Szkół
Mieści się w nowym budynku oddawanym do użytku etapami od 2001 2003r. W skład Zespołu do którego uczęszcza 252 uczniów, wchodzą Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. W sąsiedztwie szkoły powstał park jordanowski.
Społeczność Szkolna prowadzi wiele akcji oraz uroczystości min: Dzień życzliwości, pomagamy Olkowi, kiermasz książek, konkursy piosenki obcojęzycznej, a także wiele wyjazdów i wycieczek.

h) Hala Sportowa z dwoma boiskami „Orlik”
Mieści się przy Zespole Szkół, obiekt został oddany do użytku 1 lutego2011 r.
Nowo wybudowana sala sportowa na wymiary 38x18m. Znajduje się w niej: pełnowymiarowe boisko do siatkówki, tenisa ziemnego oraz koszykówki, boisko do piłki nożnej, piłki ręcznej. Ponadto w budynku sali znajdują się: dwie szatnie oraz przebieralnia przystosowana dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenie pierwszej pomocy, magazyny na sprzęt sportowy, pokój nauczycielski, zaplecza sanitarne.
Obok sali sportowej wybudowano dwa boiska „Orlika” z nawierzchnią z tartanu i sztucznej trawy.

i)Ochotnicza Straż Pożarna.
Która stacjonuje w Jemielnie, a działa na terenie całej gminy w sytuacjach kryzysowych tj, pożaru, powodzi, podtopień i innych.
Ponadto co roku organizuje Zawody Strażackie, które są także pokazem przestrzegającym przed zachowaniami brawurowymi i niebezpiecznymi.

Tereny Zielone
Zróżnicowana rzeźba terenu gminy, zachowane mało zmienione siedliska, występowanie korytarza ekologicznego wzdłuż doliny Odry, duże obszary leśne (bory sosnowe), parki, wydmy, podmokłe łąki, bagna, szuwary, starorzecza, stawy i pola uprawne
Teren obszaru chronionego krajobrazu „Obszar IV Dolina Baryczy”.
W okresie letnio – jesiennym lasy obfitują w wiele gatunków grzybów np. borowiki, kozaki, kurki, maślaki
Turystom oferuje się przejażdżki rowerowe, spływy, piesze wędrówki, spacery, zbieractwo i wędkarstwo

Chronione rośliny:
- salwinia pływająca, widłak goździsty, kruszczyk szerokolistny, grzybień biały, grążel żółty, kotewka orzech wodny,
Grzyby, porosty,
Zwierzęta:
- motyle - paź królowej,
- ryby – sum, śliz i miętus,
- płazy i gady – kumak nizinny, rzekotka drzewna, padalec, zaskroniec,
- ptaki – bocian czarny, orzeł bielik, łabędź niemy,
-ssaki – bóbr, wydra, szop, ryś i wilk

Szlaki turystyczne rowerowe i piesze oraz kajakowe po rzece Odrze:
1.Szlak Bocianich Gniazd o długości około 18 km biegnącego wałem przeciwpowodziowym rzeki Odry (oznakowanego od miejscowości Smolne do przeprawy promowej w Chobieni) – obserwacja bogactwa flory i fauny doliny Odry,
2. Szlaku Krajobrazowego –,,Wielka Pętla’’ o długości około 34 km, umożliwiającego poznanie praktycznie wszystkich form krajobrazu na terenie Gminy Jemielno
3. Szlaku Panoram Widokowych (kulturowy) – o długości około 10 km, Jemielno – Łęczyca – Psary – Cieszyny – Jemielno prowadzącego przez miejscowości o walorach kulturowych, biegnącego drogami powiatowymi,
4. Wydmowej Pętli – szlak leśny o długości 13 km, umożliwia poznanie dobrze zachowanych form wydm śródlądowych, porośniętych borem sosnowym suchym (biegnie drogami leśnymi),
5. Bieliszowskiej Kropli – ścieżka dydaktyczna rolniczo-leśna o długości około 6 km z pięcioma przystankami umożliwiająca poznanie różnych typów lasów

Bazą noclegową oprócz Lokalnej Bazy turystycznej jest Dom Myśliwski „Gawra” w Bieliszowie. Przy którym znajduje się miejsce przystosowane do zorganizowania ogniska.

Na studiach przedstawiłam powyższą prezentacje o gminie Jemielno,oprócz treści było dużo zdjęć...Wszystko zależy od naszego spojrzenia...
Warto porównać zdjęcia Gminy Jemielna sprzed 15 lat i teraz, wtedy na pewno znajdzie się coś czym można się pochwalić:))
Gdyby tylko pojawiły się miejsca pracy- byłoby to miejsce idealne do życia....
mieszkanka

Postautor: aktywnydzialacz70 » 11 mar 2015, o 12:33

świetny post, są jakieś pozostałości po uzdrowisku i winiarni?
aktywnydzialacz70

Postautor: michał87 » 25 paź 2018, o 11:07

ja mogę pochwalić się pięknie urządzonym pokojem dla moich dzieci, pomogły mi w tym sklepy z meblami z https://askdom.pl/baza-firm/design-wnet ... odziezowe/ polecam i dal was, mają tutaj świetne meble! dobre ceny i solidna jakość
michał87

Postautor: zaco32 » 21 lis 2018, o 14:22

A ja dzięki poradnikowi mam super ubezpieczenie na życie! Pełna opieka medyczna i cena na którą mogę sobie pozwolić!
http://bigportal.pl/2018/10/31/ubezpiec ... -kierowac/
zaco32

Postautor: zaco32 » 3 cze 2019, o 12:39

hello!
ja jakiś czas temu podarowałem żonie wizytę w salonie, gdzie skorzystała z zabiegu keratynowego, zawsze skarżyła się na swoje włosy. Wybrała zabieg keratynowy Amazon Keratin przy użyciu keratyny winogronowej! bardzo jest z niego zadowolona, jej włosy są miękkie i gładkie, a ja mogę je czesać i dotykać całymi dniami!
zaco32

Postautor: gelonam » 23 lip 2019, o 06:08

Co jeszcze polecacie przeczytać? Mam dziś sporo czasu :)
gelonam

Wróć do Hydepark